“P” jak pasja, czyli “P” jak psychografologia.

Piętnaście lat temu, studiując podyplomowo doradztwo zawodowe na Politechnice Krakowskiej, mogłam skorzystać z dodatkowego programu, którym było szkolenie z zakresu psychografologii. Już wtedy zakochałam się w tej dziedzinie grafologii.  Byłam zauroczona faktem, że z jej pomocą mogę określać cechy osobowości na podstawie pisma ręcznego. Już wtedy wykorzystywałam zdobytą widząc co kryje w sobie i co chce mi przekazać pismo urzędników, czy też osób z którymi współpracowałam. Szybko zauważyłam, że ta wiedza mi pomaga, lepiej porozumiewam się z ludźmi, długo nie zdawałam sobie sprawy, że to dlatego, że wiem o nich coś więcej, a oni nie są tego świadomi. Psychografologia nie zajmuje się identyfikacją pisma tak jak grafologia sądowa. Pozwala jednak zajrzeć we wnętrze człowieka, analizując jego pismo.

Czego więc mogę dowiedzieć się z pisma innych ludzi?

Mogę określić ich cechy intelektu, temperament i charakter  oraz mocne i słabe strony człowieka.
W jaki sposób się tego dowiaduję? Analizując pochylenie pisma, silę nacisku, sposób pisania liter, łączenia liter, czytelności pisma oraz linearności a także sposobowi tworzenia marginesu. Analizując te wszystkie czynniki dowiaduję się o danej osobie wielu rzeczy, których nie dowiem się ze sposobu prowadzenia rozmowy, który może być wyuczony, wyćwiczony i nieszczery.
Przez lata zwracałam uwagę na charakter pisma innych ludzi, odkryłam w którymś momencie, że intuicyjnie dostrzegam w ich piśmie coś jeszcze, coś nieuchwytnego, coś jak drugie dno.
Cały czas się doskonaliłam, zgłębiałam wiedzę psychologiczną, poznawałam szczegółowo różne typy osobowości, uczyłam się jak prowadzić mediacje. Zdobywałam kompetencje coacha, zwłaszcza w coachingu kryzysowym. Podnosiłam umiejętności trenerskie i bez reszty poświęcałam się własnemu rozwojowi osobistemu. Mogę śmiało powiedzieć, że to było piętnaście lat pracy nad czymś o istnieniu czego nie miałam pojęcia. Po prostu moim marzeniem było robić na najwyższym poziomie, to czym się aktualnie zajmowałam. Zawsze, niezależnie od tego, czy była to praca na etacie, czy rozwój własnej firmy, czy praca w marketingu sieciowym. Co jakiś czas moje umiejętności dotyczące psychografologii same dawały o sobie znać, przydawały się niespodzianie w różnych okolicznościach. Pomogły przy decyzji, nie wejścia w spółkę z kontrahentem, którego pismo zdradzało skłonności do skąpstwa i zagarniania zysku dla siebie. Pomogły przy wyeliminowaniu pewnych kłopotów życiowych, poprawiając niektóre elementy własnego pisma. Tak dobrze czytasz, ta dziedzina może mieć też zastosowanie w pracy terapeutycznej.
Do czego więc może być jeszcze wykorzystana? Do pozyskiwania pracownika zgodnie
z potrzebami firmy, człowieka o pożądanych cechach, które celowane są do konkretnych projektów. Przy negocjacjach, wyobraź sobie jaką przewagę zyskujesz podczas trudnych rozmów, znając cechy osobowości swojego adwersarza. Możliwe jest również zastosowanie przy doborze partnerów biznesowych. Jednak nie tylko biznesem człowiek żyje, jak więc byłoby cudownie skorzystać z tej wiedzy przy kłopotach w związku. Co Ty na to, jakby ćwiczenia z kaligrafii, czy tylko wyeliminowanie kilku zawijasów w Twoim piśmie, mogło uratować Twój związek?

Tak więc niewinne zainteresowanie, przerodziło się w potężne narzędzie o nieskończonym spektrum możliwości. Do tej wiedzy niezbędna jest pokora, szacunek do drugiego człowieka i zdrowe uzależnienie od  poszerzania wiadomości w różnych dziedzinach. No i praktyka, ćwiczenia. W taki oto sposób pasja przeradza się w coś więcej. W coś co może i służy pomocą, wielu ludziom w różnych obszarach ich życia. Ciekawa jest również przygoda w odkryciu tego, co o mnie mówi moje pismo. Dowiadujemy się często ciekawych rzeczy.

33 thoughts on ““P” jak pasja, czyli “P” jak psychografologia.”

 1. Check beneath, are some absolutely unrelated internet sites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use. Bianca Sandor Cleres

 2. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 3. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 4. If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 5. Dobrze że jest era komputerów ???
  Niesamowite że tyle można dowiedzieć się z pisma.Nic się nie ukryje ? Nie wierzysz?
  Przekonaj się ?
  Gorąco polecam i dziękuję Jolu ❤️

 6. U mnie sprawdziła się Twoja analiza w 100% muszę popracować nad pisaniem bez zawijasów by wyprostować życie. Dzięki, fajny artykuł, można się zainspirować.

   1. Niewiarygodne! Sama bym siebie lepiej nie opisała. Zgadzam się w 100% z tym co odczytała Jola. Polecam każdemu spróbować.

    1. Dziękuję Jolanta za analizę mojego pisma i wystawienie opinii która zwaliła mnie z nóg, bo wszystko się zgadzało ? Był to dla mnie szok ile można wyczytać i dowiedzieć się o drugim człowieku a także o samym sobie na podstawie pisma. Dziękuję Ci kochana za tą wiedzę ❤️

 7. Witam serdecznie. Skorzystałem z pomocy Jolanty aby dowiedzieć się coś na swój temat poprzez charakter pisma. Podchodziłem do tego dość sceptycznie, ale po przeczytaniu opinii doszedłem do wniosku jak to jest możliwe, aby ktoś po charakterze pisma mógł odkryć cechy człowieka. To co przeczytałem wprawilo mnie w zdziwienie, ponieważ praktycznie wszystkie dane się sprawdziły. Dziękuję za opinie i polecam Wam. Pozdrawiam Wiesław

   1. Dziękuję, Jolu za analizę ❤ Dowiedziałam się rzeczy, które rzeczywiście pokrywają się z moim charakterem i stanem emocjonalnym. Przeanalizowałam dzięki temu pewne sprawy, sytuacje i utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzja, którą podjęłam, jest właściwa. Paradoksalnie okazało się, że nie liczy się, czy pismo jest tzw. ładne, czy brzydkie. Właśnie tam, gdzie liczyłam na opinię o idealnym życiu, wyszedł problem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *